Kamstrup husholdningsmålere med
indbygget IP-modul muliggør trådløs
aflæsning via Wimax.
Udover mobilt Internet kan aflæsning af elmåleren nu også føjes til listen over muligheder med det trådløse bredbåndsnet Wimax fra Clearwire. I hvert fald hvis måleren er en elektronisk måler fra Kamstrup. Det viser resultaterne af de test, Kamstrup har gennemført i Århus.
Ved at indsætte et standard IP-modul i en elmåler eller en PowerLine Concentrator kan der opsamles og sendes tællerstande, lastprofiler og events fra elmålere via trådløs bredbånd. Derved spares udgifter til kobber og fiber i jorden og kabler i hjemmet, for data sendes gennem luften.
Det anvendte IP-modul, IP101i, produceres af Kamstrup selv og modulet kan anvendes i både en husholdningsmåler og en transformerkoblet elmåler.
Trådløse bredbånd er blot én af flere teknologier, som understøttes i Kamstrups netværksløsninger til aflæsninger af målere. Således kan elmålere, udover bredbånd, i dag konfigureres til aflæsning via radio, TCP/IP, GSM/GPRS, M-bus, modem og Power Line Communication.
For yderligere oplysninger om vores IP-moduler og elmålere læs her eller kontakt os på info@kamstrup.dk eller tlf:+45 89 93 1000
| Web politics | Copyright Kamstrup A/S | Designed by mouseketeers <:3)- |