Den nyligt indgåede aftale mellem Odense Kommune Fjernvarmeforsyning og Kamstrup A/S omfatter levering af ca. 5000 stk. fjernvarmemålere årligt, i op til 4 år.
Samtlige målere leveres med indbygget radiomodul, hvilket betyder, at målerne kan aflæses via radiosignaler,- halvautomatisk med håndterminaler eller fuldautomatisk via et fjernaflæsningssystem.
Målertypen er det nyeste skud på stammen fra Kamstrup A/S, MULTICAL 601, - en måler med mange nye tekniske muligheder, som vil komme fjernvarmeforbrugerne i Odense til gode.
Én funktion værd at nævne er lækovervågning af fjernvarmeinstallationer. Med MULTICAL 601 vil det være muligt hurtigt og præcist at spore lækager i installationerne og derme reducere omkostningerne i forbindelse med lækager væsentligt.
MULTICAL 601 er desuden udstyret med en omfattter datalogger for månedsdata , årsdata og døgndata, hvilket kan anvendes i energirådgivningen af fjernvarmekunder og dermed optimering af fjernvarmeinstallationerne i Odense.
“Vi ser frem til at få installaret denne type fjernvarmemåler i Odense, som jeg er overbevist om, er til gavn for både forbrugerne og fjernvarmeforsyningen”, udtaler souschef Jan Strømvig fra Odense Kommunale Fjernvarmeforsyning.
Leverancen af fjernvarmemålere blev påbegyndt i marts måned i år.
| Web politics | Copyright Kamstrup A/S | Designed by mouseketeers <:3)- |